For more extensive artist's bio, articles and list of exhibitions, visit artist(s) website(s). Many of the images displayed on this site are copyrighted, and are used here only for purposes of education or critical review. All rights are reserved by the artists who created the works referenced herein.

Painting is silent poetry, and poetry is painting that speaks. Simonides

Nese Erdok - Neşe Erdok
Neşe Erdok

Neşe Erdok (born 1940 in Istanbul, Turkey) is a Turkish painter.

She is a contemporary-figurative artist, known for painting distorted figures with large hands and feet.

Neşe Erdok

Neş'e Erdok (d. 1940, Üsküdar, İstanbul) Resim atölyesi öğretim üyesi ve ressam. İ.D.G.S.A. Resim Bölümü Neşet Günal Atölyesi`nden mezun oldu. 1965- 66 yıllarında İspanyol Dili, Edabiyatı, Uygarlığı ve Sanat Tarihi üzerine çalışmalar yaptı.1981 yılında profesör oldu.1940 İstanbul, Üsküdar`da doğdu. Annesi Semai Sanlı ve babası Şinasi Erdok, Niş ve Leve Leskofça kökenli olup bir iç göçle Üsküp`e yerleşen ve Balkan Harbi sırasında Türkiye`ye göç eden iki ailenin çocuklarıdır. Ailenin ikinci ve son çocuğu olan Neş`e Erdok`un ağabeyi Saydam Erdok`tur.
1948 - 1953 Üsküdar Kaptanpaşa ve Ankara Sarar ilkokulu`nda okudu.
1953 - 1956 Ortaokulun ilk iki sınıfını Erzincan`da okuduktan sonra, 1 yıl Almanya`da Bad Godesberg`de Nicolaus Cusans Gyninasium`da eğitimini sürdürdü ve ortaokulu Üsküdar Paşakapısı Ortaokulu`nda bitirdi.
1957 - 1959 Üsküdar Fıstıkağacı Kız Lisesi`nde okudu.
1959 - 1963 İ.D.G.S.A. Resim Bölümü Neşet Günal Atölyesi`nden mezun oldu.
1965 - 1966 Madrid`de Escuela Central de İdromas`ta ve Escuela Diplomatica`da İspanyol Dili, Edabiyatı, Uygarlığı ve Sanat Tarihi üzerine çalışmalar yaptı.
1967 - 1972 Milli Eğitim Bakanlığı hesabına Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne Öğretim Üyesi yetiştirilmek üzere Fransa`ya gönderildi. Paris`te Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts`da Prof. Chaplain Midy ve Prof. Pierre Matthey de l'Etang yanında resim çalışmaları yaptı ve 1972`de yurda döndü.
1972 İ.D.G.S.A`nde Asistan adaylığına atandı ve Neşet Günal Atölyesi`nde görevlendirildi.
1981 Profesör ünvanını aldı.
1990 Profesör olarak atandı.
1990 - 2008 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalıştı.
Aralarında; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Resim Heykel Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Norton Simon Müzesi’ nin de bulunduğu, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda resimleri bulunan sanatçı, bugüne dek 100’ ü aşkın karma sergide yer almıştır.


Facebook Page

No comments:

Followers

Blog Archive

Labels

Related Posts with Thumbnails